23.6. Týden řemesel

 

Předposlední školní týden jsme se rozhodli věnovat řemeslům. Naším cílem bylo děti nejen zaujmout, ale také jim ukázat cestu od materiálu až po hotový výrobek. Oslovili jsme řemeslníky z řad  místních podnikatelů, ale i za hranicemi naší obce. Využili jsme také naše poznatky a zkušenosti.

V pondělí se tak děti staly obkladači. Z kousků různých dlaždiček si vyrobily mozaikové podtácky.

V úterý jsme se vydali do Uherského Brodu do čokoládovny Janek. Děti viděly, jak z jednotlivých surovin vzniká voňavá dobrota. V závěru jsme si každý z nás nazdobili čokoládu tmavou, mléčnou nebo ovocnou.

Ve středu jsme si to namířili do místní slévárny. Pan Silvestr Dědek nás seznámil s jednotlivými dílnami slévárny a s postupem výroby konečných produktů. Milí a usměvaví zaměstnanci nechali děti nahlédnout pod pokličku jednotlivých fází výroby, některé činnosti si  malí návštěvníci mohli i vyzkoušet.

Ve čtvrtek jsme se vydali k místnímu stoláři  Bronislavu Švecovi. Ten nám zase ukázal, co všechno musí podniknout kusy dřevěných desek, které se nakonec promění třeba v pěknou lavici nebo dveře.  Po návratu do školy pak děti pilkou řezaly dřevěné hranolky a zatloukaly hřebíky.

V pátek si děti vyzkoušely práci pekařů. Připravily náplň do koláčů a drobenku. Své koláče si naplnily a ozdobily. Koláče všem chutnaly tak, že nic nezbylo.

Věříme, že si děti z celého týdne odnesly příjemné zkušenosti a zážitky. Určitě to někdy zopakujeme. Děkujeme také za vstřícnost místních podnikatelů, které jsme měli možnost navštívit.